Firma “SAPLAST” d.o.o. vam nudi sve vrste stakla rezanog na mjeru, te termoizolaciona stakla: višeslojna, reflektirajuća, apsorpcijska, laminirana, niskoemisiona, pjeskarena, ornament, armirana itd.
Low – E staklo
Ovo staklo se razlikuje od običnog stakla u tome da na jednoj strani ima poseban metalni premaz, tehnički poznat kao niskoemisioni premaz. Low-E staklo je vrsta izolacionog stakla kojim se povećava energetska učinkovitost prozora do smanjenja prenosa toplote ili hladnoće kroz staklo. Sa ovom vrstom stakla vaša kuća zimi ostaje toplija, a ljeti hladnija.
Postoje dvije vrste Low-E (niske emisije) stakla – PIROLITIČKE (tvrdi premaz), manje primjenjiv u građevini i SPUTTERED (meki premaz), koji se najčešće primjenjuje.
Obično dvostruko staklo sa Low-E premazom ima svojstva očuvanja energije skoro kao normalno trostruko staklo, ali bez 50% povećanja težine samog stakla.
Prednosti Low – E stakla
– Bolja toplotna izolacija, može uštedjeti novac sa smanjenim računom za grijanje.
– Smanjuje emisiju ugljenog dioksida u atmosferu.
– Smanjuje kondenzaciju na vašim prozorima.
– Ubrizgavanjem ARGON plina unutar staklene termo jedinice, umjesto zraka, mogu se ostvariti još veće uštede energije.
Argon je inertni plin, koji ima bolja toplinska svojstva od suhog zraka.
Laminirano staklo VSG
Sigurnosno laminirano staklo sastavljeno je od dva ili više stakala međusobno povezanih PVB folijom (polyvinyl-butyral folija). Postupak se odvija pri visokoj temperaturi i pritisku. Standardne folije imaju visok stepen UV zaštite. Ovisno o namjeni, između stakala se može staviti jedan ili više slojeva folije. Folije ili stakla mogu biti raznih boja i debljina. Poželjno je laminirati stakla iste debljine. Laminirano staklo znatno smanjuje prolazak buke te štiti od djelovanja UV zraka, a prilikom loma ostaje prilijepljeno na vezno sredstvo.
Sigurnosno kaljeno staklo ESG
Sigurnosno kaljeno staklo dobijamo zagrijavanjem stakla sve do granice plastičnosti na približno 600˚C, poslije čega se naglo hladi zrakom. Na taj način nastaju naprezanja po presjeku stakla, u sredini vlačno, a na drugoj i gornjoj strani tlačno naprezanje. Ovim procesom staklo dobiva visoku mehaničku i termičku otpornost. U slučaju loma stvara se mreža malih zrncadi sa zaobljenim rubovima. Kaljeno staklo se nakon termičke obrade ne može obrađivati. Sve obrade rezanja, brušenja i bušenja moraju se obaviti prije kaljenja.
Pjeskareno staklo
Pjeskareno staklo je mliječno bijele boje i propušta svjetlost. Svako float staklo može da se pjeskari. Debljina pjeskarenog stakla može biti od 3 do 19 mm. Pjeskarenje je posebna usluga u staklarstvu i u kombinaciji sa računarskom tehnikom nema limita u pogledu dekoracije. Pjeskarenjem se može iscrtati željeni motiv, koji ostaje trajno zatvoren u međuprostoru izolacionog stakla.
Stopsol- Transparentno reflektirajuće staklo
Ova vrsta stakla odbija čak i do 75% sunčevog zračenja (infracrveno), a da ne smanjuje bitno prolazak svjetlosti. STOPSOL – serija sa tri tipa nanosa: classic, supersilver i silverlight je proizveden od Gaverbela, gdje je jedna strana prekrivena sa tankim transparentnim nanosom metalnih oksida. Nanos je postavljen priolitičkim procesom prirodnih oksida koji daju nanosnu jačinu, snagu i stabilnost. Stopsol staklo može biti upotrebljeno kao jednostruko ili izolaciono staklo sa nanosom sa vanjske ili unutrašnje strane stakla bez promjene na njegove osobine tokom godina.
Parsol-Apsorbirajuće staklo obojeno u masi
Toplotno apsorbirajuće staklo nastaje dodavanjem raznih supstanci (npr. metalni oksid) u masu stakla u toku proizvodnje, koja staklu daje različitu boju, ili injektiranjem metalnih jona pod samu površinu stakla. Negativne osobine ovog stakla su što se prilikom izlaganja suncu zagrijavaju na temperaturu višu od temperature vazduha u prostoriji. Parsol je prozirno staklo obojeno u masi koje može imati boje: bronza, siva, zelena, azur plava, priva plava, tamno plava ili pink. Ovo staklo apsorbira veliku količinu sunčeve energije, te na taj način onemogućava prevelik dotok energije u prostoriju.
Obično (Float) staklo
Float staklo se dobiva tzv. float procesom. Float staklo se proizvodi tako da se ulijeva kontinuirani tok tekućeg stakla u kadu rastopljenog kostira. Tekuće staklo prostire se po površini tekućeg kostira i pluta po površini proizvodeći visoke kvalitete kontinuiranu traku stakla koja se kasnije polira, a staklo nema izobličenja ili deformacije. Obično staklo je bezbojno, a proizvodi se i u bojama: bronza, zeleno, sivo, azur, tamno plavo.Float stakla se upotrebljavaju za ostakljivanje prozora, vrata, zimskih vrtova, fasada itd.
U IZO float izvedbi 4+16+4 mm dobija se koeficijent termičke provodljivosti Ug=2.5Wm2K